Navrat do reprezentace? Mam strasnou, nepopsatelnou radost, hlasi stastny Jan Platil

Loni v létě kladenský odchovanec koketoval s uzavřením smlouvy v NHL, hovořilo se zejména o Philadelphii. nakonec zůstal v Kontinentální lize, kývl na nabídku Traktořu Čerljabinsk a brzy si vybojoval reprezentační pozvánku.

Platil se měl v národním týmu představit už na listopadovém turnaji Karjala Cup. "Pan Růžička mě nominoval, bylo to super. Ale v posledním utkání před akcí jsem si zranil navikulárku. Hráli jsme v pátek na Spartaku, druhý den jsem měl letět do Prahy. Jenže zmíněný problém mi šanci na finský turnaj vzal," vrací se zpátky o čtyři měsíce.

Nyní přichází druhá možnost. Jan Platil nechybí v silném českém výběru pro švédské LG Hockey Games a pevně doufá, že mu tentokrát žádná nepříjemnost plány nezhatí. "Tento týden hrajeme čtyři utkání venku. Byli jsme ve Voskresensku, v pondělí v Togliatti. Následují zápasy na ledě Kazaně a Nižněkamsku. Čtyři utkání v sedmi dnech, to je náročná porce," vypráví.

Během cesty za soupeři se Platil dozvěděl radostnou novinu, opět figuruje v reprezentačním kádru pro podnik Euro Hockey Tour. "Mám strašnou, nepopsatelnou radost. Opravdu! Nemohu se dočkat. Je to veliká událost, jsem fakt rád, že u toho nebudu chybět," říká upřímně.

Na co se víc těšíte? Na spoluhráče, nebo na mezinárodní hokej?
Na všechno! Jestli se těším? No pochopitelně! V nároďáku jsem nějaký čas nebyl, naposledy jsem hrál na mistrovství světa v Moskvě před dvěma lety. Je super, že to teď vyšlo. První zápas Švédských her se koná v Praze, budu mít možnost zahrát si v týmu s Jaromírem Jágrem a s dalšími skvělými hokejisty. To je něco neuvěřitelného! Určitě bude vyprodáno, půjde o výjimečný zážitek. V tom jsem si jistý!

Přijdou se na vás podívat rodiče, známí?
Až si to přečtou, počítám, že mi začnou přibývat telefonáty o lístky. Naši podle mého půjdou určitě, kamarádi asi taky. Doma jsem dlouho nehrál, je to příležitost, jak mě zase vidět na vlastní oči. Osobně cítím velkou motivaci a chuť. Rád bych dokázal, že si pozornost trenérů zasloužím. Nechci být jen do počtu.

Tušil jste, že by to s pozvánkou do národního mužstva mohlo vyjít?
Nějaké náznaky byly, jsem v sestavě, což je úžasné. Pevně věřím, že se mi zase něco nestane. Minule navikulárka, v létě vážné problémy s ramenem. Po tom všem, co jsem si prošel, je pro mě reprezentace dárek za odměnu. Vždyť já celé léto netrénoval a po příletu do Čeljabinsku šel vlastně hned hrát. Bez pořádné přípravy, bez tréninku. Bruslil jsem jen tři dny!

Jak jste to zvládl?
Hrůza. Byl jsem tlustej, vážil jsem o třináct kolo víc, než je moje norma. Během letní pauzy jsem dostal infekci do ramena a strašně dlouho se pak dával dohromady. Lékaři mi zavedli speciální trubici do srdce, měl jsem ji dva a půl měsíce. Počítač mi šestkrát denně dávkoval do aorty antibiotika. Dva týdny jsem strávil v nemocnici, stav byl dost vážný. Protože kdyby se mi infekce dostala z ramena dál, kdo ví, jak by to dopadlo... No, prožil jsem si své, nikomu bych to nepřál. Tři měsíce trápení.

To muselo být na vašich výkonech znát.
Snažil jsem se, aby nebylo. Ale když tak dlouhou dobu neděláte vůbec nic, je to složité. Doháněl jsem, co se dalo, kila šla postupně dolů. Cítil jsem se lépe a lépe, teď už jsem naštěstí v úplné pohodě. Je zajímavé, že sotva jsem se nějak vyrovnal s tou pauzou po potížích s ramenem, přišlo zranění navikulárky. Tahle sezona byla prostě zvláštní. Ovšem jak říkám, teď už snad konečně dobrý.

Ruskou nejvyšší soutěž jste znal z CSKA Moskva i Chabarovsku. Zvykl jste si v Traktoru Čeljabinsk rychle?
Ale jo. Abych řekl pravdu, adaptace mi trvala asi hodinu. V týmu totiž působí Marek Vorel. Jakmile jsem dorazil, ukázal mi všechno potřebné. Co a jak v klubu. Kde jsou dobré restaurace. Představil mě místním Čechům. A podobně. Díky Markovi jsem to měl strašně jednoduché. Jsme kamarádi. Bydlíme u sebe, chodíme na večeře. Při tripech máme stejný hotelový pokoj.

Traktor vede Andrej Nazarov, což býval v NHL vyhlášený bitkař. Hrajete hodně agresivně?
To ani ne. Neprosazuje, abychom se prali. Jako člověk je super. A jako trenér? Je to ohromný bouřlivák. Hodně řve, zápasy prožívá. Je emotivní. Nepatří do staré trenérské školy. Byl v NHL, prošel svět. Převzal spoustu poznatků. Jeho přístup má hlavu a patu. A když se mu něco nelíbí, umí to dát najevo.

Vaše zařazení do reprezentace by mohlo souviset i s tím, že v minulých vzájemných zápasech s Rusy dost provokoval Alexander Radulov. Vy se nikoho nebojíte, umíte rozdat rány. Splnil byste případně i roli ochránce elitních českých útočníků?
Nejsem bitkař, tohle není v popisu mé práce. Vím, že Radulov něco měl s Markem, ale Honza se o sebe určitě dokáže postarat sám. Já chci hrát hokej a doufám, že proto jsem se do reprezentace dostal. Ale když se přitvrdí, nemám s tím problém. V tom případě přitvrdím taky. Udělám, co bude potřeba.

Řadu hráčů z národního týmu znáte, pod koučem Růžičkou jste ale nikdy nehrál. Co od Švédských her očekáváte?
Tak to sám nevím. Jsem zvědav. Mám představu o Rusech, ty vidím pravidelně v lize, ale chybějí mi aktuální informace o Finech a Švédech. Především bych byl rád platný týmu a odvedl to, co se ode mě očekává. Pozvánku beru jako velkou odměnu, ale i odpovědnost. Budu se snažit, aby byl můj výkon co nejlepší.

Mimochodem, jak se vám líbí město Čeljabinsk?
Ale jo, dobrý. S Markem máme svoje oblíbené restaurace i obchody, je to v pohodě. Tento týden jsme hráli v Togliatti a řeknu vám - tam není vůbec nic. Nebylo kam zajít, kde odpočívat. Den po zápase jsme letěli do Kazaně, kde si připadáme jako v jiném světě..

Jak to?
Dali nás do parádního luxusního hotelu, kde je super jídlo, bydlení. Všechno. Kousek jsou velké obchody, člověk neví, kam dřív vyrazit. Všichni z toho máme Vánoce. Po Togliatti je to veliká změna, která se snad ani nedá popsat. Jakmile odehrajeme zápas, čeká nás ještě přesun do Nižněkamsku. No a potom přijde na řadu nároďák. Moc se těším, bude to skvělé.

 

 

 

«Возвращение в сборную? Я очень рад», - говорит счастливый Ян Платил
28 октября 2009. Вацлав Яхим

В последний раз Ян Платил играл за сборную Чехии в 2007 году на Чемпионате мира в Москве. Почти два года назад. Его позиции в национальной команде при тренере Адамчике были крепки. Тем не менее, в следующем сезоне он не попал в сборную. У Платила были проблемы со здоровьем. Он играл в другой половине земного шара, в Хабаровске. Откуда намного ближе до Токио, чем до Москвы.

Минувшим летом воспитанник хоккея Кладно рассматривал возможности заключить контракт в НХЛ. В основном разговор был о «Филадельфии». Но он остался в КХЛ. И принял предложение «Трактора». А скоро добился и нового приглашения в сборную.

Ян должен был играть за сборную уже на финском этапе Евротура в ноябре. «Господин Ружечка вызвал меня. Все было хорошо. Но в последнем матче перед отъездом в сборную я получил травму руки. Мы играли со «Спартаком», на следующий день я должен был лететь в Прагу, но травма спутала все!». Платил вспоминает историю трехмесячной давности.

Сейчас есть вторая возможность. Ян Платил вызван на Шведские игры, и он верит, что теперь его игре за национальную команду не будет препятствий. «На этой неделе мы с «Трактором» играем четыре тяжелые матча на выезде. Уже позади Воскресенск и Тольятти, сегодня игра в Казани, а затем - в Нижнекамске. Четыре матча за семь дней - хорошая порция хоккея».

В дороге Платил узнал о вызове в сборную и очень порадовался, что опять фигурирует в списке. «Я очень рад. Не могу это описать. Это особые чувства. Я нетерпелив - не могу дождаться, когда поеду в сборную!»

Чего вы ждете от своей поездки в сборную? Встречи с командой, партнерами? Новых международных матчей?
Всего! Я рад, что буду в команде. В сборной я давно не был, последний раз играл в Москве на Чемпионате мира 2007. Очень хорошо, что сейчас меня снова вызвали. Первый матч мы играем в Праге, у меня будет возможность сыграть за одну команду с Ягром и с другими хоккеистами высокого уровня. В этом я уверен.

На вас приедут посмотреть родители и знакомые?
Когда они прочитают это интервью, думаю, у меня прибавится телефонных звонков с просьбой достать билеты на матч. Родители точно приедут. Друзья, наверное, также. В Чехии я долго не играл, это возможность увидеть меня вживую в игре. Я лично чувствую большую мотивацию и аппетит. Рад буду доказать, что интерес тренеров ко мне заслужен. Не хочу быть только статистом.

Вы вообще надеялись, что вас снова вызовут в сборную?
Предпосылки к этому были. Я в сборной. Что очень хорошо. Очень надеюсь, что меня опять не отпустит удача. И не произойдет чего-либо неожиданного. Все эти мои проблемы со здоровьем в прошлом году... Сейчас билет в сборную для меня - награда. За нелегкие времена.

Как вы пережили это проблемы?
Это было ужасно! Когда я только начал нынешний сезон, я был очень толстый. У меня было несколько лишних килограммов. Летом я опять болел, лечение было очень сложным. Хорошо, что это все позади, потому что болезнь была очень опасна. Неизвестно, чем все могло закончиться. Это были три месяца настоящего страдание.

Наверное, все это должно было отразиться на вашей игре?
Я делал все, чтобы моя игра от этого не пострадала. Но если вы так долго не делаете ничего, так или иначе это отражается на вашей работе. Было очень сложно, я догонял партнеров по физическим кондициям уже по ходу чемпионата, и со временем чувствовал себя лучше и лучше. А сейчас, думаю, я в хорошей форме. Надеюсь, что с болезнями покончено.

Вы играли в ЦСКА и Хабаровске. Насколько быстро привыкли к «Трактору»?
Если сказать откровенно, адаптация в «Тракторе» у меня проходила всего несколько часов. В команде также играет Марек Ворел, как только я приехал, мне показали в команде и городе все необходимое. Я также познакомился с чехами, которые живут в Челябинске. Благодаря Мареку мне было в два раза проще. Теперь мы хорошие друзья. Живем недалеко друг от друга. Ходим вместе на ужины. На выездах живем вместе.

«Трактор» ведет Андрей Назаров, который был в НХЛ тафгаем. Играете более агрессивно?
Я бы так не сказал. Тренер не говорит, чтобы мы дрались специально. Как человек он хороший. А как тренер? Он как большая молния. Громко говорит, эмоционален, переживает каждый матч, каждый эпизод. Он был в НХЛ, он человек не из старой тренерской школы, он прошел мир и теперь у него много знаний. Его подход имеет четко выраженную концепцию. Если ему что-то не нравится, он умеет это показать.

Ваше появление в сборной немного связано с прошлыми матчами, в которых чешских игроков провоцировал Радулов. Вы никого не боитесь? Умеете раздавать удары? И если будет надо, вы исполните функции охранника элитных чешских нападающих?
Я не тафгай. Это не моя задача. Знаю, что Радулов что-то имел с Мареком, но Ян сам может постоять за себя. Я хочу играть в хоккей, и верю, что именно поэтому я в сборную и попал. Но если игра будет жесткой, у меня не будет проблем. В таком случае, сделаю все, что будет надо.

Вы знаете много игроков сборной. Но с тренером Ружичкой еще никогда не работали. Чего ждете от Шведских игр в этом плане?
Этого я сам не знаю. Сам жду, что будет. Я имею представление о русских игроках, которых вижу регулярно в нашем чемпионате. Но не имею актуальной информации о финнах и шведах. В первую очередь я хочу быть полезен сборной. И оправдать надежды, которые на меня возлагают. Это приглашение я рассматриваю как оценку моих сил. Это приглашение делает меня более ответственным. Я хочу сыграть как можно лучше.

Между прочим, как вам нравится Челябинск?
Да, все в порядке. С Мареком мы ходим в рестораны, магазины. На этой неделе мы играли в Тольятти, я вам скажу - там ничего нет! Нет мест, куда можно зайти, где отдохнуть. Сразу после Тольятти мы были в Казани, где чувствуешь себя словно в другом мире.

Как это?
Нас поместили в комфортабельном отеле. Где была отличная еда. Сравнить с Тольятти сложно. Когда мы отыграем матч с «Ак Барсом», нас ждет переезд, а потом настанет очередь сборной. Я очень радуюсь, что еду. Надеюсь, что в национальной команде у меня все получится.

www.hokej.cz